2019 YILININ 3. İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

2019 yılının 3.İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ahmet DENİZ Başkanlığında Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

            Toplantıya Ahmet DENİZ’in yanı sıra Vali Yardımcısı Ünal ÇAKICI, Kaymakamlar, belediye ve kurum temsilcileri katıldı.

            Toplantının açılış konuşmasında 2019 yılındaki yatırımlarla ilgili bilgi veren Vali Ahmet DENİZ “2019 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayan 2. dönem yatırımcı kuruluşların dönem raporlarına göre İlimizde 4 Milyar 838 Milyon tutarında 311 kamu yatırım projesi uygulanmıştır. Projeler için önceki yıllarda 1 milyar 765 milyon TL harcama yapılmış, 2019 yılı için toplam 403 milyon TL ödenek ayrılmıştır. İkinci dönem sonu itibariyle 204 milyon TL harcama yapılarak yüzde 51 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu projelerden 29’u tamamlanmış, 194’ü devam etmekte, 24’ü ise ihale aşamasındadır. 64 projeye ise arsa, ödenek ve hukuki sorunlar sebebiyle başlanılamamıştır” dedi.

 

             Türkiye Güçlü Bir Ülke

             Türkiye’nin son 15 yılda büyük bir gelişme ve büyüme yakaladığını bundan rahatsız olan bazı güçler tarafından özellikle son yıllarda Türkiye’de sıkıntılar çıkarılmaya çalışıldığını bu sıkıntıları başka ülkelerin yaşaması durumunda ortada bir ülke bile kalmayacağını belirten Vali DENİZ; “ Türkiye’nin son 15 yılına baktığımız zaman alt yapı ve üst yapıda güzel gelişmeler olduğunu ve hayat standartlarının kat lanarak arttığını görüyoruz. Türkiye, gelişip kalkınırken son yıllarda bazı güçler tarafından Ülkemize sıkıntılar çıkarılmaya çalışılıyor. 2 gün önce 15 Temmuz Şehitlerini andık. Hain darbe girişiminin finalini o güçler 15 Temmuz ile yapmak istedi. 30-40 yıldır PKK ile uğraşıyoruz, Suriye’ deki kriz, Irak’da yaşanan iç savaş doğrudan bizi ilgilendiriyor. Mısır’ daki darbe, Libya’daki olaylar gibi etrafımızda sürekli olumsuzluklar yaşanıyor. Buralar bizim ihracat yaptığımız ülkeler. Bölge- -deki krizlere baktığımız zaman Doğu Akdeniz eksenli olduğunu görüyoruz. 2010 yılında ABD bu bölgede trilyonlarca metreküp doğalgaz ve pet rol rezervi tespit etti. Oynanan oyunlarla Türkiye bu rezervlerden saf dışı bırakılmak istendi.

             FETÖ hain darbe girişimi başarılı olsaydı bizim de çevremizdeki ülkelerden bir farkımız kalmayacaktı ve Doğu Akdeniz’de bölüştükleri yerlerde çok rahat sondaj çalışmalarına başlayacaklardı. Ama Türkiye olarak kendi sondaj makinelerimizle burada bizde varız dedik. Türkiye, güçlü bir ülke kendisine yapılan saldırıları her zaman bertaraf edecektir. Bu süreçte projelerimizi hazırlayalım, plân lamalarımızı yapalım, geleceğe yönelik pers pektiflerimizle hazır hale gelelim. Ayrıca tüm kurum müdürlerinden yatırımların takibini, denetim ve kontrolünü dikkatli bir şekilde yapmalarını rica ediyorum. Yaptığımız çalışmalarda ihalelerin şeffaf olması, rekabetin sağlanıyor olması bizlerin en önemli görevleri arasındadır” dedi.

            Temiz Çevre, Temiz Manisa

            Toplantı da yaşadığımız çevreyi ve doğayı korumamız gerektiğini de vurgulayan Vali DENİZ “Çevre kirliliği büyük bir sorun haline geldi. Yaşanabilir bir Dünya için çevreyi temiz tutmak ve doğayı korumak gerek. Öncelikle bizler kendi etrafımızdan başlayarak daha duyarlı davranmalı ve çocuklarımıza çevre bilincini aşılamalıyız. Manisa olarak çevreye duyarlı bir şehir olduğumuzu göstermek için kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızla birlikte sonbaharda bir günümüzü ayırıp, “Temiz Çevre, Temiz Manisa” sloganıyla okul, cadde, sokak ve mesire yerlerini temizleyerek farkındalık yaratmaya çalışacağız” dedi.

             Vali Ahmet DENİZ’in açılış konuşmasının ardından kurumlar yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

*Cengizhan ERDEM