ASIRLIK EMANETLER, İLÇEMİZDE

                İlçemizin Milli Mücadele Kahramanı, efsane Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'nın, büyük mücadele için de 1 asır önce düşmanı bozguna uğrattığı silahlar ve İlçemiz halkının kendisine hediye ettiği el dokuma halı yıllar sonra görev yaptığı ilçemize getirildi.

                25 Aralık 1920 tarihinde Demirci Kaymakamı olarak göreve başlayan, İlçemizde düşmana karşı Demirci Akıncıları komutanı olarak amansız bir mücadele veren Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI, vefatında oğlu Burhan Cahit AKINCI'ya bıraktığı, o yıllarda kullandığı Tüfekler ve mermiler yıllar sonra, görev yaptığı ilçemiz de kurulacak olan ‘Demirci Akıncıları Müzesi’nde sergilenmek üzere Belediye Başkanı Selami SELÇUK'a teslim edildi.

                Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'nın oğlu Burhan Cahit AKINCI'yı, İstanbul'daki evinde ziyaret eden Belediye Başkanı Selami SELÇUK, Bir asır önce Kurtuluş savaşında, Demirci ve bölgesinde düşmanı bozguna uğratmak için efsane Kaymakam'ın kullandığı Tüfek ve mermileri teslim alırken, görev yaptığı yıllarda da Demirci'den hediye edilen el dokuma halısı da verildi.

                Başkan Selami SELÇUK ziyarette, Burhan Cahit AKINCI'dan, Kayma-kam İbrahim Ethem AKINCI'nın o dönem Demirci'de ve Malatya'da çekilen çok özel fotoğraflarını da teslim aldı.

 

MUTLUYUM ve GURURLUYUM

                Başkan SELÇUK'un ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Av. Burhan Cahit AKINCI, Demirci, babamın Kurtuluş savaşı yıllarında hizmet ettiği ve o yıllarda yine düşmana karşı topyekûn Demirci halkı ile mücadele verilen nadide bir ilçemiz. Kaymakamımız Adem KAYA'ya ve Belediye Başkanımız Selami SELÇUK'a  kurulacak bu özel müze için çok teşekkür ediyorum. Babam tarafından bana verilen bu emanetlerin yıllar sonra görev yaptığı ilçede kendi adına kurulacak müzede sergilenecek olması beni hem gururlandırdı, hem de mutlu oldum" dedi

                Belediye Başkanı Selami SELÇUK ise yaptığı açıklamada: "İlçemiz Yeni Hükümet Konağında kurulacak olan Demirci Akıncıları müzesi için,  1 asır öncesinden çok kıy-metli olan emanetleri teslim aldık. Demirci'nin Milli Mücadele Kahramanı, Demirci Akıncıları Müfrezesi Komutanı Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'nın, Kurtuluş savaşı yıllarında düşmana karşı kullandığı kendi tüfeği ve mermileri aradan geçen 100 yıl sonra yeniden memleketi Demirci'de. Yine aynı şekilde o yıllar çekilmiş ve hiç gün yüzüne çıkmamış fotoğraflar, Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'ya hediye edilen el dokuma Demirci halısını da teslim aldık. Bu kıymetli emanetler, kurulacak müzede sergilenecek ve yarınımız olan gençlerimizin, öğrencilerimizin o yılları öğrenmesinde büyük katkısı olacaktır. Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'nın oğlu, Burhan Cahit AKINCI'ya ilgilerinden dolayı bir kez daha ilçe halkımın adına teşekkür ediyorum" dedi.

                Ziyarette Belediye Başkanı Selami SELÇUK tarafından Burhan Cahit AKINCI'ya, teşekkür plâketi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Selami ERFİDAN tarafından yapılan ahşap işlemeli  Ayyıldız motifli Besmele ve Kelime-i Tevhid yazılı naht eserini hediye etti. 

 * Cengizhan ERDEM