AYASOFYA’NIN HALILARI DEMİRCİ’DE DOKUNDU

               24 Temmuz 2020  Cuma günü ibadete açılacak Ayasofya Camii'nde yapılan çalışmalar ve hazırlıklar son hızla devam ediyor.

               Ayasofya’nın halıları ise asırlık tecrübeyle  İlçemizdeki Özkul Halı Sanayi ve Ticaret Ltd. firması tarafından dokundu.

               İstanbul'un Fethi’nin sembolü olan ve ibadete açılmasının İslâm Âlemince hasretle beklendiği Ayasofya Kebir Camii'nin halılarını Türkiye'nin ilk makina halı fabrikası olan  İlçemizde dokunuyor.

Ayasofya Camii Kebir'in döşenecek olan halının üretimin aşamasında fabrikada incelemelerde bulunan Kaymakamımız Adem KAYA, Özkul Halı Üretim Müdürü Behçet ÖZKUL’dan bilgi alarak çalışmaları yerinde inceledi.

               Halının üretiminin her safhasının %100 yün olarak dokunduğunu belirten Özkul Halı Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi Halı Üretim Müdürü Behçet ÖZ KUL yaptığı açıklamada, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, devlet büyüklerimize bizlere olan güvenlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Tüm İslâm Aleminin sabır-sızla beklediği içerisinde Cuma namazını kılınması için beklediği Ayasofya Camii Kebir’in halılarını üretmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Halılar %100 yün olarak yerli yündür. İnsan sağlığına zararlı değildir. Alev almaz yanmayan özelliklere sahiptir. Bir metre karesi beş kilo ağırlığında olup Ayasofya Camii için özel üretilmiştir. 108 yıllık bir halı geçmişi olan bir aile olarak   İlçemizde bu halıyı üretmekten dolayı mutluyuz. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, devlet büyüklerimize bizlere olan güvenlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

               BEHÇET ÖZKUL

               Ayasofya Camii Kebir'in halısının uzun yıllar kullanışlı olması için firma tarafından özel teknikler uyguladıklarını belirten Behçet ÖZKUL; “Halının kaynağı olan yünü boyamada farklı bir teknik uygulamanın yanı sıra secde esnasında diz yerlerinde oluşan tahribatı önlemek amacıyla da halının tüylerinde buharlı bir işlem yaparak kıble yönüne yatıracağız. Bu şekilde halıda kesinlikle deforme oluşmayacak ve uzun yıllar kullanılacak. Bu dünyada sadece bizim firmamız da uygulanan, uygulamadır.” dedi.

        * Cengizhan ERDEM