Halıkent

BAKANIMIZ RUHSAR PEKCAN'DAN UZAK DOĞU PAZARI MÜJDESİ

ÇİNLİLER TÜRK KİRAZI YEMEYE BAŞLADI

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ile birlikte Japonya ve Çin ziyaretine katılan hemşehrimiz, Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN, Türkiye'de yetişen kirazın Çin ve Japonya'ya ihraç edilmeye başlanacağını müjdeledi.

                Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN, Çin ile tarım ürünleri ticaretine ilişkin görüşmelerin mey-velerini vermeye başladığını belirterek, "Uzun süredir ilk defa Türkiye'den Çin'e 25 ton kiraz gönde-rildi. 20 ton Guangzhou’-ya, 5 ton da Şanghay’a ulaştığını” söyledi.

ÇİNLİLER TÜRK KİRAZI YEMEYE BAŞLADI

                Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN, Japonya ve Çin ziyaretleri sırasında çok verimli üst düzey görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.

               Bakanımız PEK-CAN, uzun süredir ilk defa Türkiye'den Çin'e 25 ton kiraz geldiğini açıkladı. Türk kirazının 20 tonunun Guangzhou’ya, 5 tonunun da Şanghay’a ulaştığını aktaran PEKCAN, "Çin'in süt ve deniz ürünleri ile kanatlı et ithalatı 18 milyar dolar. Burası çok ciddi bir pazar. İnşallah sebze-meyve, deniz ve süt ürünlerinde de arkası gelecek." dedi.

İLÇEMİZDE YETİŞEN KİRAZ DAHA DA KIYMETLENECEK

                Belediye Başkanımız Selami SELÇUK'un bir süre önce yaşadığı rahatsızlık sonrası geçmiş olsun dileklerinde bulunmak amacıyla telefonla görüştüğü Ticaret Bakanımız Ruhsar PEKCAN ile başta kiraz olmak üzere Demirci'de yetişen ürünlerin dış piyasaya pazarlanması ile ilgili görüşme yapılmıştı.

                Başkanımız Selami SELÇUK yaptığı açıklamada: "Kıymetli Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN, geçtiğimiz günlerde şahsımı telefonla arayarak geçmiş olsun temennilerinde bulunmuşlardı. İlçemizde yeti-şen başta kiraz olmak üzere ürünlerimizin dış piyasalarda yer bulması ile ilgili görüşmüştük. Bakanımızın Japonya ve Çin ziyareti sonrasında Türkiye'de yetişen kirazın uzak doğuya ihracatı ül-kemiz ekonomisine büyük katkı sunacaktır.

                Yaşanan bu gelişmelerden elbette kiraz üretiminde marka olan ilçemizde faydalanacaktır. Avrupa ülkelerine gönderilen Demirci Kirazımız inşallah gelecek yıllarda da Çin ve Japonya'ya gönderilerek, hem ülkemiz ekonomisine hem de ilçemiz ekonomisine büyük katkı verecek" dedi.

*Cengizhan ERDEM