BELEDİYEMİZİN PROJESİ KABUL EDİLDİ

İlçemiz Belediyesi’nin Zafer Kalkınma Ajansına “İlçenin turizm alanında kalkınması için sunduğu projesi” onaylandı.

               TR-33 bölgesi Afyon, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden toplam 35 proje Zafer Kalkınma Ajansına sunuldu. 3 ay süren proje değerlendirme aşamasının ardından 15 proje onaylandı. 

               2020 yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında İlçemiz Belediyesinin proje sahibi olduğu proje ortaklarının ise İlçemiz Kaymakamlığı, İlçe Orman Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Oda-sının olduğu proje de ilçede turizmin geliştirilmesi için “Sarıçayır Doğa Aktiviteleri ve Milli Bilinç Kampı Turizm Merkezi projesi” Zafer Kalkınma Ajansına sunuldu.

               1.692.409,50 Lira bütçeli Sarıçayır Doğa Aktiviteleri ve Milli Bilinç Kampı Turizm Merkezi projesinin yüzde 75'i Zafer Kalkınma Ajansınca karşılanırken, proje ortakları arasında İlçemiz Kaymakamlığı, İlçe Orman Müdürlüğü ve Demirci Ticaret ve Sanayi Odası'nda yer alırken projenin 24 ay uygulama süresi bulunuyor.

               1.450 rakımlı Sarıçayır alanında 30 dönümlük araziye yapılacak olan projede mesire alanının mevcut alt- yapısı iyileştirilerek turizm merkezi haline getirilmesi ve ilçenin doğa ve kırsal turizm alanın-da destinasyon merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

 

SÖZ VERDİĞİMİZ BİR PROJEYİ DAHA GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

               Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Selami SELÇUK, “İlçemizin gelişmesi ve turizm alanında hak ettiği yere ulaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşımıza daha önce söz verdiğimiz İlçemizi kamp turizm merkezi haline getireceğiz sözümün gerçekleşmesi için ilk adımı attık. Tertemiz doğası bulunan Sarıçayır mesire alanı için hazırladığımız proje Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Sarıçayır Mesire Alanına Kır Lokantası yapılacak. Kurulacak tesiste outdoor spor dallarına yönelik faaliyet ve cazibe merkezi haline getirilmesi sağlanacaktır. Bu kapsamda Oryantiring rotası oluşturulacak, Türkiye Oryantiring Federasyonunca eğitim, yarışma ve kamp faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Yine aynı tesis bünyesinde Paintball parkuru, macera ve survivor parkuru ile spor kulüplerinin faydalanabileceği cazibe merkezi haline gelecek" dedi.

 

İLÇEMİZ KAMP TURİZMİ VE ETKİNLİKLERİN MERKEZİ OLACAK

               İlçemizde her yıl İzcilik Federasyonu tarafından Milli Bilinç kampının da yapıldığını belirten  Belediye Baş-kanı Selami SELÇUK " İlçemizin kurtuluş gününde Sarıçayır mesire alanında 300 izcinin katılımı ile Demirci Akıncıları Milli Bilinç kampı yapılmakta. Zafer Kalkınma Ajansının desteği ile kuracağımız Sarıçayır Doğa Aktiviteleri ve Milli Bilinç Kampı Turizm Merkezi projesi ile Türkiye Dağcılık Federasyonu, Türkiye Oryantiring Federasyonu, Seyahat Acenteleri, Ege Otomobil Sporları Kulübü gibi doğa sporları alanında faaliyet gösteren kulüpler yıl içerisinde ilçemizde et-kinlik düzenlemelerini sağlamak. Bu noktada İlçemizi spor ve kamp merkezi haline getirme- de Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile de görüşmelerimiz sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem KASAPOĞLU'nun da destekleri ilçemize de doğa sporu kulüpleri ve spor kulüplerinin geleceği merkez haline dönüştüreceğiz" dedi.

        * Cengizhan ERDEM