Halıkent

DEMİRCİ KİRAZI UZAK DOĞU YOLUNDA

               Lezzeti, kalibresi ve aroması ile başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen ve Uzak Doğu pazarına açılmaya hazırlanan Demirci kirazında hasat heyecanı başladı.

               Bölgede yaygın olarak yetiştirilen ve haziranda hasadına başlanıp, ağustos sonuna kadar toplanan Ziraat 0900 türü ihracatlık kirazda sezonun gelişi üreticinin yüzünü güldürdü.              

               İlçe merkezi ve 30 mahallede 2 bin üretici tarafından 28 bin dekar arazide yıllık ortalama 10 - 12 bin ton aralığında üretilen kirazda bu yıl, 13 bin ton rekolte bekleniyor.              

               Üreticiler, kalitesine göre ihracatta 10 ila 14, iç piyasada ise 6 ila 9 liradan alıcı bulan kirazdaki kalite, rekolte ve fiyattan memnun.

               Kaymakamımız Adem KAYA; Belediye Başkanı Selami SELÇUK; Manisa Tarım ve Orman Müdürü Metin ÖZTÜRK, Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet KARAKAYA; Demirci İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam KÖSE ve Belediye Meclis Üyeleri Kuzeyir ve Kışlak mahallelerine giderek sezonun başlaması dolayısıyla üreticilerle birlikte kiraz hasadı yaptı.

 

               HEDEFİMİZ 2021 YILINDA UZAK DOĞU PAZARINA GİRMEK

               Kaymakamımız  Adem KAYA; Bu yıl hem bereketli hem de kaliteli bir sezona başladıklarını belirterek; "Demirci kirazı yurt dışına ihraç edilen bir ürün. Bu yıl 13 bin tona yakın bir rekolte bekliyoruz. Demirci kirazının Uzak Doğuya ihracatı için ilçemizde 'Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan' projesinde 2 yıl geçiş süreci tamamlandı. 2021 Şubat ayında da 'kesin arilik' belgesini alacağız. Şu anda Uzak Doğu'ya az da olsa ürün gönderiyoruz. Ancak 2021'de bu belgeyi aldıktan sonra tam olarak Uzak Doğu pazarına gireceğiz." dedi.

               Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin ÖZTÜRK, ilçede yetişen kirazın büyük bölümünün ihracata gittiğine işaret ederek, Demirci'de ortalama bin metre rakımdaki yaylalarda yetişen kirazın özellikle Avrupa ülkelerinde yoğun talep gördüğünü vurguladı.

 

               DEMİRCİ KİRAZI HEM HALİTELİ,HEM LEZZETLİ

               Belediye Başkanı Selami SELÇUK; Türkiye'de geç kiraz hasadı yapan bölgelerden biri olduklarına dikkati çekerek, "Demirci kirazımız hem kaliteli ve lezzeti yönüyle dış piyasadan yoğun talep gören bir ürün. Kiraz fiyatı çiftçimizin yüzünü güldürdü. Hedefimiz ilçemize kazandırdığımız sulama göleti ve baraj yatırımları ile Demirci'de kiraz üretiminin yükseltilmesi. Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan projesi ile de hedefimiz Demirci kirazının hak ettiği yere ulaşmasıdır." diye konuştu.

 

               ÜRÜNÜMÜ HAK ETTİĞİ DEĞERİNDE SATTIM

               Kiraz üreticisi Mehmet SEVİM ise 5 dönümlük bahçesinde 20 yıldır kiraz ürettiğini dile getirerek, "Geçtiğimiz yıl yağışlar ve mevsimsel şartlardan dolayı hasadım düşüktü. Bu yıl mevsimsel bir sıkıntı yaşamadık. Arazimden 6 tona yakın kiraz bekliyorum. Çok şükür ortalama 13 liradan iyi bir fiyata vereceğim." ifadelerini kullandı.

 

               Haber : Sait İNAN