GELENEKSEL LEZZET 120. YILINDA

İlçemizde sadece huzur ve bereket ayı ramazanda üretilip satışa sunulan susamlı helva, yoğun ilgi görürken, iftar sofralarını da süslemeye devam ediyor.

               

                İlçemizde ilk kez 120 yıl önce helva ustası Merhum Mustafa AKGÜN tarafından bir ramazan ayında yapılan susamlı helva, ilçe halkı tarafından çok sevilince bu gelenek oğlu İhsan ve torunu Mustafa AKGÜN’ün eliyle bugüne taşındı.

                Hacıhasan Mahallesi’ndeki işyerlerinde helva üreten AK GÜN ailesinin bugün hayatta olan babaları 80 yaşındaki İhsan AKGÜN, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri çerçevesinde evde kalırken, mesleğini öğrettiği oğlu Mustafa AKGÜN, ilçenin geleneği olan helvanın üretimini sürdürüyor.

                İşyerinde aile fertlerinin tamamı, sabahın erken saatlerinde başladığı mesaisinde gün boyu hijyen kurallarına uyarak iftar sofralarında helva yetiştirmek için yoğun çaba sarf ediyor.

                Helva Ustası İhsan AKGÜN'ün oğlu Mustafa AKGÜN yaptığı açıklamada dede mesleğini babasından öğrendiğini belirterek, bu gün salgın sebebiyle babasının yanında olamadığını mesleğini 3. kuşak usta olarak yaşattığını söyledi.

                Ürettikleri helvanın ilçede "Ramazan helvası", "Susamlı helva" ve en çok da "Bitli helva" olarak anıldığını dile getiren AKGÜN, "Bu helva sadece ramazana has yapılmaktadır. Gerek İlçemizde gerek çevre il ve ilçelerde çokça tanınmaktadır. Bu helvayı özel yapan tamamen el emeği üretimidir. İçerisinde hiç bir şekilde glikoz veya tatlandırıcı yoktur." dedi.

                AKGÜN, ürettikleri helvaya yoğun talep olduğuna dikkati çekerek, "Sadece ramazan da yapılabiliyor. İşçiliği çok olduğu için ekip olması gerekiyor. Biz de yeğenlerim, torunlar ve eniştelerle tüm aile babamızın yokluğunu aratmamak için gayretle çalışıyoruz. Koronavirüs sebebiyle ilk defa babam işinin başında değil. Sağlığı için evde kalması gerekiyor. Sabah erken saatlerde gelip dükkanı açıp gün boyu üretim yapıyoruz. Paketlenerek müşterimize ulaşacak hale getiriyoruz. Susamlı helva 1 yıl boyunca buzdolabında saklanarak tazeliğini koruyabiliyor." diye konuştu.

                Şehir dışından özellikle İzmir, Ankara ve İstanbul'dan aldıkları siparişleri kargo ile müşterilerine gönderdiklerini anlatan AKGÜN, 3.  kuşağı gören işletmelerini bir sonraki kuşağa aktarma niyetinde olduğunu ifade etti.

                Helva ustası İhsan AKGÜN'ün torunu Avukat Emre BAŞ da 120 yıllık aile geleneğini yaşatmaya çalıştıklarına işaret ederek, "Bu yıl dedem koronavirüs salgını sebebiyle aramızda değil. Biz de burada işler aksamasın diyerek dayanışma içinde ailecek mesleği sürdürüyoruz" dedi.

 

BU LEZZETE DEĞER

                Müşterilerden Mehmet Akif YILDIRIM ise İhsan Usta’nın ilçenin en eski ustalarında biri olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

                YILDIRIM; "İlçemizde ramazan ayı gelince akla ilk önce bitli helva gelir. Ramazan ayında akşam iftarımızda soframızda güzel bir lezzet olması için geliyoruz. İhsan abimizin helvaları İlçemizin vazgeçilmez tatlarındandır. Çocukluğumdan beri her ramazan bu helva ile büyüdük. Bizim için klasik bir gelenek. Sosyal mesafemizi koruyarak buraya geldik, çünkü bu lezzete değer."

 

* Cengizhan ERDEM