Halıkent

HEMŞEHRİMİZ DOÇ. DR. MUSTAFA GÜZEL VE EKİBİ BAŞARDI

            Korona Virüs salgınıyla mücadele Türkiye'de her alanda devam ederken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN Kovid-19 tedavisinde kullanılacak ilacın Türkiye'de üretildiğini söyledi.

            Kabine toplantısının ardından gündeme damga vuran açıklamasını yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, doktorların Kovid-19 tedavisinde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK'taki bilim insanlarının üretmeyi başardığını açıkladı.

 

            HEMŞEHRİMİZ VE EKİBİ BAŞARDI

            Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıklamasının ardından TÜBİTAK'ta ekibi ile aylardır ilaç üzerine çalışma yapan hemşehrimiz Doç. Dr. Mustafa GÜZEL'in ve ekibinin üzerinde çalıştığı Favipiravir isimli ilacın Kovid-19 tedavisinde kullanılacağı belirtildi.

 

            İLÇEMİZE ÖZEL AÇIKLAMA YAPTI

            Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıklamasının ardından hemşehrimiz Doç. Dr. Mustafa GÜZEL'e ulaştık. Kendisi İlçemize ve hemşehrilerine özel açıklamalarda bulundu.           

            Doç. Dr. Mustafa GÜZEL, “TÜBİTAK çatısı altında 3 Mayıs 2020 tarihinde başladığımız KOVİD-19 ilacını 5 hafta gibi bir sürede 12 kişilik ekibimiz ile tamamen yerli ve milli imkânlar ile hazırladık. Atabay Kimya ve Medipol Üniversitesinin Bilim İnsanlarının yer aldığı bu özel projede bulunan Kovid-19 ilacını hazırlayıp Sağlık Bakanlığına sunduk. Ruhsat çalışmalarının bu hafta tamamlanmasını bekliyoruz. Kovid-19 ilacı inşAllah 15 Haziran sonrası bu amansız hastalıkla mücadele eden tüm insanlara şifa olacak. Tüm hemşerilerimden dua bekliyorum. Destekleri içinde başta Belediye Başkanımız Selami SELÇUK'a ve tüm Demirci'ye teşekkür ediyorum " dedi.

 

            HEMŞEHRİMİZE TEŞEKKÜRLER VE BAŞARILAR

            Belediye Başkanı Selami SELÇUK; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın açıklamaları ile mutlu olduk. Kovid-19 hastalığının ilacı yerli ve milli imkânlarla ülkemizde üretildiği bizleri gururlandırdı. Hastalıkla mücadelede de bizleri güçlendirdi. TÜBİTAK tarafından sentezlenen bu ilacın hazırlanması noktasında Demircili hemşehrimiz Doç. Dr. Mustafa GÜZEL ve ekibinin olduğunu öğrendik ve memleketim adına bir kez daha gururlandık. Başta Sayın, Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza, hemşehrimize ve bilim insanlarına çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.

 

             * Cengizhan ERDEM