HEMŞEHRİMİZ İSMAİL ÇEŞMECİ’DEN MEMLEKETİNE ÖZEL TABLO

                Hemşehrimiz ressam İsmail ÇEŞMECİ milli mücadele döneminin Kahraman Kaymakamı İbrahim Ethem AKINCI'nın vefatının 70. yılı dolayısıyla üzerinde doğup büyüdüğü ilçenin tarihi mekanları ile Demirci Akıncıları Atlılarının yer aldığı yağlı boya özel bir tablo hazırladı.               

                Ankara'da ya-şayan ve BOTAŞ Mali İşler ve Finansman Daire Başkanlığından emekli olan hemşehrimiz İsmail ÇEŞMECİ, lise yıllarında Tarih öğretmeninin desteği ile öğrenip başladığı resim sanatında yaklaşık 50 yıldır yağlı boya tablolar yaparak sanatını icra ediyor.

                İlk sergisini 20 yıl önce açan ressam ÇEŞMECİ, aradan geçen sürede açtığı 13 sergide yağı boya tablolarının sanatseverlerin beğenisine sundu.

 

KAYMAKAM İBRAHİM ETHEM AKINCI ANISINA TABLO

                Ressam İsmail ÇEŞMECİ, 11 Mayıs 1950'de vefat eden ve Milli Mücadele döneminde gösterdiği kahramanlıkla Demircililerin gönlünde taht kuran Kahraman Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'nın vefatının 70. yılı anısına ilçenin tarihi mekanları ile Demirci Akıncıları'nı temsil eden atlıların yer aldığı yağlı boya bir tablo hazırladı.

                ÇEŞMECİ'nin iki ayı aşkın süredir üzerinde çalıştığı tablo, Demirci Hükümet Konağında kurulacak olan "Demirci Akıncıları" köşesine sergilenecek.

 

İSMAİL ÇEŞMECİ

                İsmail ÇEŞMECİ yaptığı açıklamada, bir eserinde memleketi için önemli bir isim olan Kaymakam İbrahim Ethem AKINCI'yı işlemeyi çok istediğini gönlünden geçirdiğini belirterek, " Çok şükür bu isteğimi yerine getirdim. Hem memleketime hem de Kaymakamımızın aziz hatırasını yaşatmak adına, İlçemizin tarihi mekanlarının yer aldığı ve Demirci Akıncıları Atlılarının da olduğu bir tablo yapmak geldi içimden. İbrahim Ethem Bey, cesur bir asker, mükemmel bir savaşçı, iyi bir idareci ve hukukçuydu. Bu kahramanları unutmamak, onları anmak bizim görevimizdir." dedi.

 

HEMŞEHRİMİZE TEŞEKKÜRLER

                Belediye Başkanı Selami SELÇUK da: "İsmail ÇEŞMECİ, memleketini hiçbir zaman unutmuyor. Sanatıyla Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı'nın vefatının 70. yılına böyle bir güzel eser hazırlaması bizleri mutlu etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.   

 

*Cengizhan ERDEM