Halıkent

‘HÜNNAP’ MARKA OLACAK

İlçemizin kırmızı altını olan ve her derde şifa olan hünnap meyvesinin üretiminin arttırılması ve hünnapta marka haline getirilmesi amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir toplantı düzenlendi.

                Çin'de "ölümsüzlük meyvesi" olarak bilinen Hünnap’ın Demirci İlçemizde üretiminin arttırılması, orman köylüsünün kalkındırılması ve ilçemizin hünnap üretiminde marka haline gelmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından destek sağlanacak.

                Yörede yaşayan orman köylerinin hünnap üretiminin arttırılması, yaşadıkları sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesi amacıyla Demirci Orman İşletme Müdürlüğünde bir toplantı ger-çekleştirildi.

                Toplantıda ilk olarak söz alan Beledi-ye Başkanı Selami SELÇUK, “Hünnap’ın tanıtılması amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyetler gösterdik. Hünnap meyvesinin tanıtımı noktasında hem yazılı hem de görsel medyada yaptığımız çalışmalar sayesinde çiftçimizin bu üründen kazanmasını sağladık. He defimiz üretimin arttırılması ve daha çok tanıtılarak ilçemizin Hünnap meyvesini üreten tek merkez ilçe haline gelmesidir. Bu noktada hem yerel olarak hem de genel olarak Bakanlığımız ile çalışmalarımız son sürat devam ediyor" dedi.

                İlçenin büyük bir önem taşıdığını belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer DERİNCE; "Tarım ve Orman Bakanları Dr. Bekir PAK DEMİRLİ öncülüğünde Orman Genel Müdürlüğü olarak yörenin kalkınması ve ekonomik refah düzeyinin arttırılması için sadece hünnapta değil, badem, ceviz, dut, fıstıkçamı, kestane ve menengiç gibi çeşitli gelir getirici türlerde 4 bin dekar alanda toplam 27 projeyi hayata geçirdik" dedi.

                İlçemizde 11 bin adet hünnap fidanını vatandaşlara ücretsiz dağıttıklarını söyleyen Zafer DERİNCE, hünnap üretiminin arttırılması için kaliteli fidanı verecek kaliteli tohum üretiminin arttırılması gerektiğini bunun için de meyveleri olgunlaşsa bile acele edilmemesini tohumlarının tam olgunlaşmadan toplanmamasını istedi.

                Üretilen hünnapları orman teşkilâtı olarak satın alınması konusunda da destek vereceklerini söyleyen Zafer DERİNCE bölge-deki potansiyel orman alanlarında büyük miktarlarda sahaları hünnap dikimi için orman köylüsüne 49 yıllığına gelir getirici tür ağaçlandırması olarak tahsis edeceklerini de belirtti.

                Bölgenin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan hünnap meyvesinin daha da yaygınlaştırılması adına yapılan projelerin önemine dikkat çeken  Kaymakamımız Adem KAYA katkılarından dolayı İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ve Demirci Belediye Başkanlığına teşekkür ederek her türlü iş birliğin artarak devam etmesini temenni ettiğini söyledi.

                Toplantıya İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer DERİNCE,  Kaymakamımız Adem KAYA, Belediye Başkanı Selami SELÇUK, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Hasan Ali DEMİR, Demirci Orman İşletme Müdürü Ahmet AYDIN ve Ören, Yarbasan, Örücüler, Beyazıt, Yeşildere, Sevişler, Ser-çeler, Kılavuzlar ile Marmaracık mahalle muhtarları katıldı.

        * Cengizhan ERDEM