İLÇEMİZ KİRAZINDA HEDEF UZAK DOĞU PAZARI

                İlçemizde üretilen ve ihracat kirazı olarak yurt dışına gönderilen Ziraat 0900 kirazında hedef uzak pazarı.

                İlçe merkezinin yanı sıra birçok kırsal mahallelerinde kayıtlı 2 bin üretici tarafından 28 bin dekar arazide kiraz üretimi gerçekleştiriliyor.

                İlçemizde kiraz üretimi yapan 2 Bin üreticiye Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 550 Bin TL destek yapıldı.

                Rakımın yüksek olması nedeniyle kiraz yetiştirilen diğer bölgelere kıyasla hasadın geç yapıldığı İlçemizde, üreticiler hasat hazırlıklarını sürdürüyor.

 

HEDEFİMİZ UZAK DOĞU PAZARI

                İlçemiz Ziraat Odası Başkanı Mehmet KARAKAYA yaptığı açık lamada, ilçede üretilen kirazın büyük bölümünün ihraç edildiğini belirtti.

                Önceki yıllarda küçük miktarlarda kiraz gönderdikleri Uzak Doğu pazarında bu yıl gelişmeyi istediklerini aktaran KARAKAYA, bu konuda ihracatçılarla da görüştüklerini belirterek, "Asıl hedefimiz Uzak Doğu pazarına açılmak. Geçtiğimiz yıl 6 ile 7 bin ton ihracat yaptık. He-defimiz bu yıl 10 bin tonun üzerine çıkmak. Uzak Doğu pazarına tam anlamıyla girebilirsek Demirci kirazı değerini bulacaktır" dedi.

                Bu yıl 15 bin ton rekolte hedeflediklerini aktaran KARAKAYA, "Hedefimiz 3-5 yıl içinde 30 bin ton kiraz üretimini yakalamak. Bunun için üretim kapasitemizi arttırıyoruz." diye konuştu.

 

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİNDEN ARİ  ALAN PROJESİ

                İlçe Tarım Müdürü İslam KÖSE’de sezona kısa bir süre kaldığını, herhangi bir olumsuz hava şartıyla karşılaşmamaları durumunda bereketli bir hasat beklediklerini dile getirdi.

                İlçemizde doğal yöntemlerle ve Akdeniz sineğinden ari alanda üretim yaptıklarına dikkati çeken KÖSE;  "Ziraat 0900 kirazının yüz de 75'i aroma, yüzde 25’i su. Raf ömrü bu sayede daha uzun oluyor. Bu yönleriyle de tüketicilerce daha çok beğeniliyor." dedi.

                İlçe Tarım Müdürü İslam KÖSE, "Geçen yıl ilçemizde14 bin 500 ton rekolte elde ettik. Herhangi bir afet gibi doğa olayı yaşanmazsa bu yıl 15 bin tonu rahatlıkla aşacağımızı düşünüyoruz. Son 2 yıldır uygulanan Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Projesi ile de ihracattaki yerimizi sağlamlaştıracağız." dedi.

 

İHRACATIN 1 NUMARALI KİRAZI OLACAK

                Belediye Başkanı Selami SELÇUK; "İlçemiz Kiraz üretiminde hem kalite, hem kalibre bakımından ihracat  ürünü olarak büyük talep görüyor. Gerek Tarım Müdürlüğümüz, gerekse de Ziraat Odamız bu noktada kaliteli üretim için sahada çiftçilerimizi sürekli destekliyorlar. Bizlerde Demirci Kiraz'ının pazarda hak ettiği yeri bulması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayvaalan Su lama barajında çiftçiler sulu tarımla üretime başlarken, yapımı tamamlanan ve su tutan Kılavuzlar barajında da bu yıl çiftçilerimiz sulama-dan faydalanabilecekler. İlçemize yapımı sürdürülen sulama göletlerimizin tamamlanması ile 1-2 yıl içerisinde sulu tarıma geçecek. Kıymetli Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN' ın da destekleri ile 0900 Demirci Kirazı, ihracatta ve pazarda hak ettiği değeri bulacaktır. Şimdiden çiftçilerimize bol, bereketli ve kazançlı bir hasad dönemi olmasını temenni ediyorum" dedi.

 

     *Cengizhan ERDEM