Halıkent

İLÇEMİZDE ARI ÜRETİCİSİNE İLAÇ DESTEĞİ

İlçemizde arı üreticiliği yapan çiftçilere daha sağlıklı bir üretim yapabilmeleri amacıyla ilaç desteği yapıldı.

                Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonuyla düzenlenen " Emek Sizden İlaç Bizden Projesi " kapsamında İlçemizde Arıcılık Kayıt Sisteminde yer alan çiftçilere ilaç desteği sağlandı

                Hayvancılığı geliştirme projeleri kapsamında Manisa ilinde yürütülen proje kapsamında İlçemizdeki  29 arı üreticisine 1835 kovan için toplam 183 kutu ilaç teslimi İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam KÖSE tarafından yapıldı.

                İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam KÖSE "Varroa (Bal Akarı) hastalığı Bal arılarının larva, pupa ve erhinleri üzerinde yaşayan tehlikeli bir dış parazit olduğundan mücadelesi de oldukça önemlidir. Kolonilerde kuluçka faaliyeti başladığında (yavrular sırlanmadan önce) ve sonbaharda yavru faaliyetinin sona erdiği dönem en etkin mücadele dönemidir. Bu kapsamda hastalığın önüne geçmek, üreticilerimizin sıkıntı yaşaması için temin edilen Varroa hastalığında kullanılacak olan ilacı üreticilerimizi teslim ettik " dedi.

                Varroa hastalığı zararlısı ile mücadele için kullanılacak ilaçların yaz dönemi öncesinde arı kovanlarında kullanılarak hastalığın önüne geçilmesi hedefleniyor.

        * Cengizhan ERDEM