İLÇEMİZE “KAHRAMANLIK TÜRKÜSÜ”NÜ KAZANDIRDILAR

İlçemize Kahramanlık Türküsünü kazandıran Eğitimci-Yazar Sezai EREN; Besteci Erkan DEMİREL ve Uğraş Önal BURÇ 04 Eylül 2020 Cuma günü Saat: 17:00’de gazetemizi ziyaret ettiler.

               Ziyaretlerinde gazetemiz Genel Müdürü Cengizhan ERDEM ve Genel Yayın Müdürü Namık Kemal ERDEM tarafından karşılanan heyet ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

               Kahramanlık Türküsünün Söz Yazarı Eğitimci Sezai EREN gazetemize yaptığı açıklamada:  “Millî mücadelenin kazanılmasında önemli rol oynamış olan ‘Demirci Akıncıları’nı anmak, canlarını ortaya koyarak korkmadan yurdumuz ve milletimiz için yaptıkları hizmetleri ölümsüzleştirmek için 2019 yılı içinde şiir yazmaya karar verdim. Başladığım şiiri 12 Aralık 2019 tarihinde bitirdim. Şiirime ‘Demirci Akıncıları’ adını verdim. Şiirim daha sonra 11 Mart 2020 tarihinde Halıkent Bölge gazetemizde yayımlandı.

               Daha sonra bu şiirimi kahramanlık türküsü olarak besteletmeye karar verdim. Türkü şiirde anlatılmak istenen milli duyguları müzik yoluyla coşkulu bir şekilde anlatmalıydı. Bu amaçla türkü  2020’nin Ağustos ayında Bestekâr Erkan DEMİREL ve Uğraş Önal BURÇ tarafından ‘Demirci Akıncıları Tür-küsü’ adıyla bestelendi. Bestelenen bu türkü hem Demirci’nin kurtuluş günü olan, hem de Zafer Bayramı olan 30 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanarak halkımızın beğenisine sunuldu. Umarım Türk halkına, Demirci Akıncıları’na ve Demirci’ye yakışan bir türkü olmuştur.” dedi.

 

UĞRAŞ ÖNAL BURÇ

               Türkünün bestecilerden Uğraş Önal BURÇ, 2003 yılında Devlet Türk Müziği Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Çalgı Eğitimi Ana Sanat dalında hem yöneticilik hem de öğretim görevliliği yaptı. Şu anda da Kültür Bakanlığı İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunda saz sanatçısı olarak görevine devam ediyor.

ERKAN DEMİREL

               Besteci Erkan DEMİREL Ege Üniversitesi Konservatuarı bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenliğe başladı. Halen görevine devam ediyor.

 

BESTECİLERDEN AÇIKLAMA

               Bestecilerimiz gazetemize yaptıkları açıklamada Demirci Akıncıları Türküsü ile ilgili şu bilgileri verdiler. “Besteyi yaparken türkünün sözlerine baktığımızda türkünün bir kahramanlık türküsü olacağı belliydi. Türküyü besteleme aşamasında türkünün ritimsel yapısı ile makamsal yapısı çok önemliydi. Bu iki yapının türkünün sözleriyle uyuşmasına önem gösterildi. Ritimsel açıdan bakıldığında türkünün ritmi 5/8’liktir. Adı da Türk aksağıdır. Genelde Türk aksağı usulü Türkiye’nin birçok yerinde kullanılmaktadır. En çok da Bolu yöresinde kullanılmaktadır. Bu ritimdeki eserler Kahramanlık türküleri ya da cenk havası olarak da geçer. Türküyü makamsal yapı olarak incelediğimizde de Demirci’deki diğer türkülerin, diğer eserlerin makamları ile de benzerlik göstermektedir. Hem makamsal, hem de ritimsel açıdan sözlerle de uyum sağladığını düşündüğümüz bir ezgi ortaya çıkardık. ‘Demirci Akıncıları Türküsü’nün makamı da Karcığar makamındadır.” dediler.

               Gazetemiz Genel Müdürü Cengizhan ERDEM ise: “Demirci Akıncıları Türküsü’nün sözlerini yazan ve türkünün ortaya çıkması için maddi ve manevi emeklerini esirgemeyen Eğitimci - Yazarımız Sezai EREN beyefendiye; yaptıkları besteyle bu güzel türküye ruh veren, müzik dünyasına kazandıran Bestekârlarımız Erkan DEMİREL ve Uğraş Önal BURÇ beyefendilere ve güzel sesiyle türküyü seslendiren hemşehrimiz, ilçemizin değerlerinden Müzik Öğretmenimiz Mehmet Ali KAFADAR beyefendiye Demirci adına teşekkür ediyor; bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyoruz.” dedi.

 

   *Namık Kemal ERDEM