Kursiyerler, Ustalarla Buluşuyor

               İlçemizde yaptığı projelerle fark yaratan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, başlattığı “kursiyerler ustalarla buluşuyor” projesini sürdürüyor.

            Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, bünyesinde bulunan kursiyerleri mesleğinin son temsilcisi olan sanatkârlarla buluştururken, ustalar kursiyerlere mesleğini ve mesleğinde edindiği tecrübeleri anlatıyor.

            Bu kapsamda geçtiğimiz Mayıs ve Haziran aylarında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü proje kapsamında Çancı, Bıçakçı ve sıcak demir ustalarını atölyelerinde ziyaret ederek projenin ilk ayağını başlatmışlardı. Bu kez de İlçemizin ve egenin son semercisi unvanını elinde bulunduran Semerci Ustası Mehmet Ali AĞAÇCI’yı işyerinde ziyaret ettiler.

            Mesleği hak-kında kursiyerlere bilgi veren 86 yaşındaki Semerci Ustası Mehmet Ali AĞAÇCI, Semercilik zor meslek. Ata yadigarı olan bu mesleği yaşatmak için yıllardır çalışıyorum. Artık eskisi gibi semer yaptıran yok. Geçmiş yıllarda çok araba yoktu, ulaşım için, yük taşıma için merkep ve atlar kullanılırdı. O günlerde semer yapmaya yetişemezdik. Bu meslek sayesinde 2 çocuk büyüttüm ve evlendirdim. Tamamen el işçiliği olan semer, 3 günde hazırlanıyor“ dedi.

 

SANATKÂRLAR BİZİM DEĞERİMİZ

            Demirci Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İsmail ÇETİNKAYA; “Kurumumuzda eğitim gören kursiyerlerimizi, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerinde Demirci’deki son temsilcilerini ziyaret ediyoruz. Yıllar boyu emek verdikleri bu mesleği nasıl yaptıklarını, hayat tecrübelerini dinleme imkanı buluyoruz. Amacımız bu nadide mesleklerin unutulmama-sı.

            Toplumumuzun değeri olan sanatkârlarımız ve ustalarımızın bin bir emek vererek yaptığı bu meslekleri gelecek kuşağa aktarılması hedefimizdir” dedi.

 

* Cengizhan ERDEM