Ölümsüzlük Meyvesi” Türkiye ve Dünya Pazarına Sunulacak

     Demirci İlçesinde doğal orman örtüsü içerisinde yetişen ve alternatif ürün olma özelliği taşıyan Anavatanı Çin’de ölümsüzlük meyvesi olarak anılan hünnap bahçelerinde incelemelerde bulunan Demirci Kaymakamı Adem Kaya ve beraberindeki heyet Söğütçük Mahallesi'nde hünnap hasat çalışmalarına katılarak, üreticilerden meyve hakkında bilgi aldı.Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, İlçe Jandarma Komutanı Murat İnce, Büyükşehir Belediyesi Demirci Muhtarlık İşleri Şube Müdürü Gökhan Aslan, Orman İşletme Müdürü Ahmet Aydın, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bülent Yılmaz ve meclis üyeleri ile birlikte hünnap üreticisinin yoğun olduğu Söğütçük Mahallesi'ni ziyaret etti. İlçe protokolünü ziyarette, Söğütçük Mahalle Muhtarı Mustafa Çiftçi ile birlikte hünnap üreticileri ve mahalleliler karşıladı. Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıl önce dağıtımı yapılan hünnap fidanlarının bu yıl meyve verdiği bahçeleri ziyaret eden Kaymakam Adem Kaya ve beraberindekiler, ürünün bol olması nedeniyle üreticinin bu sene kazancının da bereketli olacağının altını çizdiler.

     Bölgenin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan hünnap meyvesinin daha da yaygınlaştırılması adına yapılan projelerin önemine dikkat çeken İlçe Kaymakamı Adem Kaya; ürünün sıfır ilaçlama ile üretilerek maliyetinin oldukça düşük olduğunu ifade ederek, "Ürünün raf ömrünün uzun ve paketlemeye uygun olması artı özelliklerindendir.  Hünnap fidanının, özel bir fidanlıkta yetişmeye gerek olmadan dibindeki çeliklerden üretilme kolaylığı bulunmaktadır. Yöre halkının bu işe yatkın olması ve çalışkan olması da bir diğer önemli avantajdır. Hünnabın Demircide geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için üreticilerimizin yanında olacağız" dedi.

     Hünnap bahçesi ziyareti sırasında meyve hakkında açıklamalarda bulunan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam Köse, "Hünnap ağaçları 5, 6 metre kadar boylanabilen dikenli bir türdür. Demirci’de küçük hünnap ve iri hünnap olmak üzere 2 türü yetişmektedir. Söğütçük Mahallemizin tamamı iri hünnap yetiştiriciliği yapmaktadır. İlçemizde yaklaşık olarak 20 bin ağacımız olup, 150 ton üretimimiz mevcuttur. Bu üretimimizle herhangi bir pazarlama sorunu yaşanmamaktadır" dedi.