PAPATYA KAZANÇ KAPISI

               İlçemize bağlı Danışmentler, Yavaşlar, Elek, Yarbasan ve Kışlak mahallelerinde her yıl Mayıs ayı sonu Haziran ayı ortalarına kadar doğada kendiliğinden yetişen papatyalar kadınların geçim kaynağı oldu.

               Kadınlar sabah gün ağarmadan dağlara çıkarak yaylalarda ve tarlalarda yetişen papatyaları topluyorlar. Topladıkları papatyaları eşlerinin yardımı ile veya merkeplere yükleyerek öğleye doğru evlerine getiriyorlar.

               Evlerinin önünde papatyaları saplarından ayırarak kuruması için seriyorlar. Kurutulan papatyalar ilaç   ve  meşrubat  sanayiinde kullanılmak üzere mahalleye gelen alıcılara satılıyor.

 

               15 MAHALLEDE PAPATYA HASADI YAPILIYOR

               İlçe Tarım ve Orman Müdürü İslam KÖSE yaptığı açıklamada: " İlçemizde ciddi bir sektör haline gelen papatya yörede kadınlar tarafından toplanmaya başlandı.                   Danışmentler, Kışlak ve Elek mahalleleri başta olmak üzere 15 mahallede toplanıyor.                Toplanan papatyalar kurutularak tüccarlara veriliyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa'ya gönderiliyor. Papatyalar buralarda ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor. Ciddi bir talep söz konusu bu konuda. Geçen yıl 35 Liraydı fiyat, bu yılda 40 Lira'dan satılıyor. Geçtiğimiz yıl 2 ton civarında bir rekolte elde ettik. Bu yıl 3 ton papatya rekoltesi bekliyoruz. Papatya üretiminin gelişmesi adına hasadın nasıl yapılacağı, gelecek yıl daha çok verim vermesi için toplanma yöntemleri ziraat mühendislerimizce anlatılıyor. Papatyanın yanı sıra doğada yetişen ürünlerimizde var. Alternatif gelir getirici bitki ürünleri arasında çitlembik, hatmi çiçeği, kekik ve ayvadana gibi ürünlerde toplanarak kurutulup satılıyor" dedi.

 

               1 ÇUVAL KURU PAPATYA 13 KİLOGRAM GELİYOR

               Danışmentler Mahalle Muhtarı Sadettin AKIN, Mahallemiz kadınları tarafından papatya toplanarak satılmaktadır. Mahallemizdeki kadınlarımız sabahın erken saatlerinde kendi arazilerinden yada yol kenarlarından papatya toplarlar. Papatyanın kilosu Geçen yıl 35 lira'dan satıldı. Bu yıl fiyatının 40 lira olduğunu öğrendik. 1 çuval papatya kurutulmuş halde 13 kilogeliyor.” dedi.

 

               OKUL HARÇLIĞIMI ÇIKARTIYORUM

               İmceler Mahallesinden Kübra ÖZDEMİR: “Papatya toplamaya. Mayıs ayının sonunda başlıyoruz  Topladığımız papatyaların saplarını ayırdıktan sonra kurutuyoruz. Kazandığımız kazançla da ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Ben öğrenci olduğum için papatya kurutarak kazandığım paraları biriktirerek eğitimimde harcıyorum" dedi.

 

               20 YILDIR PAPATYA TOPLAYIP SATIYORUM

               Danışmentler mahallesinden Sevim ÇELİK ise " 20 yıldır papatya toplayıp, kurutuyorum.

               Bizlere ihtiyacımızı gidermede büyük bir destek oluyor. Mahallemizin geçim kaynağı diyebiliriz. Ben daha çok buradan elde ettiğim gelirle çocuklarımın okul masraflarını karşılıyorum" dedi.

 

       * Cengizhan ERDEM