SU SEVİYESİ YÜZDE 60'A ULAŞTI

İlçemiz Ayvaalan Mahallesi Sulama barajının tamamlanmasının ardından, yapımı tamamlanan Kılavuzlar Mahallesi  Sulama Barajı'nda su seviyesi yüzde 60'a ulaştı.

                2018 yılında yapımına başlanılan Demirci Kılavuzlar Sulama barajı yapımı geçtiğimiz 2019 yılı Eylül ayında tamamlandı.               

                Bölgede yağmurlar ve kar yağışının ardından Kılavuzlar barajında su seviyesi yüzde 60'lara ulaştı.           

                33 metre yüksekliği olan Kılavuzlar Sulama Barajı, 900 bin m3 su tutabilme kapasitesine sahip.

                Başta Kılavuzlar Mahallesi olmak üzere çevre arazilere de su akışı sağlayacak olan barajda, 540 dekar arazi  su ile buluşturulacak.

                Modern sulama sistemleri ile donanımlı Kılavuzlar Sulama Barajı, 2019 yılı Tarım ve Orman Bakanlığı'nın rakamlarına göre çiftçimize  yılda 1 milyon 758 bin lira daha fazla kazandıracak.

                Belediye Başkanı Selami SELÇUK, Kılavuzlar Sulama Barajının drone çekimlerini sosyal medya sayfasından paylaşarak İlçe halkına ve yöre halkına hayırlı olması temenni-sinde bulundu.

                Başkan SELÇUK; “Demirci'mizin 2'nci sulama barajında da su seviyesi yükseldi. Bu yöredeki çiftçilerimizde bu yaz sulamadan yararlanarak, üretimlerini kolayca yapabilecekler" dedi.

2 Yılda Bitirildi

                * 2017 baharın-da temeli atılan Demirci Kılavuzlar barajı inşaatı jet hızıyla devam etti ve 2 yılda tamamlandı.

                * Kılavuzlar Köyü’nün kuzeyindeki Bağıran Dere üzerine inşa edilen barajın gövde dolgusu için 250.350 m3 dolgu yapıldı.

                * Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövde yüksekliği 32.5 metre olurken, barajda 900 bin m3 su tutulabilecek. Sulama Projesi inşaatı tamamlanır tamamlanmaz barajdan tarlalara su verilmeye başlanacak.

 

Bölge Halkı Bayram Edecek

                1540 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak Demirci Kılavuzlar Barajı bölge ekonomisine direk etki edecek. Tarlalardaki verimi artırmasının yanı sıra, üreticiye ürün çeşitliliği ve yılda birden fazla hasat imkanı sağlayan baraj ülke ekonomisine 2019 yılı rakamlarıyla yılda 1 milyon 758 bin lira katkı sağlayacak.

  

    * Cengizhan ERDEM