SU SEVİYESİ YÜZDE 80’E ULAŞTI

İlçemizin 2'nci sulama barajı olan 900 bin metreküp su kapasiteli Kılavuzlar Sulama Barajında su seviyesi son yağmurlarla yüzde 80'e ulaştı.

                2018 yılında yapımına başlanan ve 2019 yılında tamamlanarak hizmete açılan İlçemiz Kılavuzlar Sulama Barajında son yağmurlarla birlikte su seviyesi de arttı.

                Mart ayında yüzde 60 seviyesinde olan su, son yağmurlarla birlikte yüzde 80 seviyesine ulaştı.

                1540 dekar araziyi suyla buluşturacak olan Kılavuzlar Sulama Barajı, 33 metre yüksekliği ile 900 bin m3 su tutabilme kapasitesine sahip.

                Modern sulama sistemleri ile donanımlı Kılavuzlar Sulama Barajı, 2019 yılı Tarım ve Orman Bakanlığının rakamlarına göre çiftçiye yılda 1 milyon 758 bin lira daha fazla kazandıracağı belirtildi.

                İlçe Tarım Müdürü İslam KÖSE; " İlçemizin tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde önemli bir dönemi yaşıyor. İlçemizde bugüne kadar kuru tarımla üretim yapılırken, artık son yıllarda yavaş yavaş sulu tarıma geçişler başladı. Bunun ilk örneği Ayvaalan Mahallesi’nde başladı. Ayvaalan da yöre halkı salatalık üretimini sürdürüyor. Kılavuzlar Barajında bu yıl su seviyesine oldukça yükseldi. Bu yöredeki çiftçimizin de salatalık, mısır ve yem bitki ürünlerini  yetiştirilmesi için yönlendiriyoruz" dedi.               

                Belediye Başkanı Selami SELÇUK ise, Son yağmurlar ilçemizde faaliyette olan 2 barajın su seviyesini oldukça yükseltti. Çiftçimiz sulu tarımla üretime başlaması, ilçemiz ekonomisi açısından da önemli. Kılavuzlar Sulama barajında da bu yaz çiftçimiz kullanıma başlayacak.                        

                Belediyemiz olarak çiftçimize her türlü desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. İlçemiz 2-3 yıl içerisinde diğer barajlarında yapımı tamamlandığında sulu tarımla kalkınan bir ilçe haline gelecek" dedi.

 

* Cengizhan ERDEM