TARİHİ CAMİDE USTALIĞINI KONUŞTURUYOR

               Tarihi 1400'lü yıllara dayanan tarihi Hacıhasan camiinin içinin aslına uygun şekilde yeni den yapılması için nakkaş çalışmalarına başlandı.

               Tarihi camiinin nakkaşını yapan 75 yaşındaki usta İbrahim TOSUN, caminin kubbesinden başlayarak bin bir emekle nakkaş yapıyor.

               Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun şekilde restorasyonu yapılan tarihi caminin dış cephesinde çalışmalar tamamlanırken, iç cephe de nakkaş çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete sunulması bekleniyor.

               1966 yılında mesleğe başladığını söyleyen nakkaş ustası İbrahim TOSUN, “Askerde iken tabelalar üzerine çalışmalar yapıyordum. Mesleğimi askerden sonra da sürdürdüm. Demirci ve birçok ilçede camilerde çalışmalar yaptım. Şimdi de İlçemizin tarihi camisini yapmak bize nasip oldu. Kubbesinden başlayarak şu anda caminin iç cephesinde tüm nakkaş işlemelerini yapacağım. Nakkaş’ta en iyi ve uzun yıllar dayanabilecek boya plastik boyadır. Önemli olan elinizi titretmeden yazabilmek önemli. Kalıpla boya yapacağınız alanı çizdikten sonra boya ile üzerinden titiz bir şekilde geçmek ve sonrasında da kenar temizliğini yapmak gerekiyor" dedi.

 

               YENİ NAKKAŞ YETİŞTİRME GAYRETİNDEYİM

               Nakkaş Ustası İbrahim TOSUN; "Günümüzde her şey makineleşti. El emeği ile bu işleri yapabilen çok kalmadı. Bende bu mesleğin yaşatılması için yanıma bir çırak aldım. Bu mesleğin tüm inceliklerini ona öğretme gayretindeyim. Daha önce bir nakkaş ustası yetiştirdim. O hâlâ mesleğini sürdürüyor. " dedi.

               Nakkaş ustasının çırağı 22 yaşındaki Mustafa YILMAZ; "Nakkaş işi zor. Ama yaparken ortaya bir eser çıkarmak keyifli oluyor. Bu mesleği öğrenmek için İbrahim Ustamla birlikte çalışıyoruz. Tarihi caminin bu işlerinin yapılmasında benimde emeğimin olması beni gururlandırıyor " dedi.

        * Cengizhan ERDEM