Tarım Alanları Kınalı Kekliklere Emanet

Vali Ahmet DENİZ ve protokol üyeleri tarafından süne, kene, çekirge ve tarım alanlarında bulunan diğer zararlılar ile mücadele amacıyla doğaya kınalı keklik salımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile tarım alanlarında süne, kene, çekirge vb. tarım zararlılarıyla mücadele etmek amacıyla üretilen 1.250 kınalı keklik doğaya salındı. Kekliklerin salındığı bölgede av yasağı ilan edilirken, yaban hayatının da desteklenmesi amaçlanıyor.

Doğanın kendi içerisinde bir döngüsünün bulunduğunu ifade eden Vali Ahmet DENİZ, "Bugün 1.250 kınalı kekliği doğaya saldık. Doğa, canlılarla ve canlıların uyumuyla güzel. Eko sistemde yaşayan tüm canlılara saygı duymak lazım. Bugün doğaya saldığımız kınalı keklikler, hem süne hem de çekirgeyle mücadelede önemli bir yer tutuyor” dedi.

Vali Ahmet DENİZ, Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürü İrfan İÇÖZ, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Metin TÜRKER, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan CAN, İl Emniyet Müdürü Fevzi BİLGİÇ, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Kerim GENÇOĞLU, İl Tarım ve Orman Müdürü Metin ÖZTÜRK, Milli Parklar Manisa Şube Müdürü Uğur BAYİL ve Manisa Orman İşletme Müdürü İlker ÖZDEMİR tarafından 1.250 adet kınalı keklik, Yukarı Çobanisa Mahallesine bağlı Hamalın Kırı mevkiinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Hatıra Ormanından doğaya salındı.

 

*Cengizhan ERDEM