İlknur BURSALI


Bakan Yardımcımız CENGİZ ÖNER ile Röportajımız

Geçtiğimiz günlerde Halıkent Müstakil Bölge Gazetesi için özel olarak görüştüğümüz hemşehrimiz Adalet Bakan Yardımcımız Sayın Cengiz ÖNER Beyefendi ile bir röportaj gerçekleştirdik.


                Demircimiz için tarihi önem taşıyan bu anlamlı söyleşimizi geleceğe miras bırakacağız. Röportajımızı hazırlarken sorularımızı özenle hazırladık ve Demirci’ye dair yatırımların müjdecisi olan Bakanımızın ilçemize dair tespitlerini bizzat öğrendik. Sizlerin de röportajımızı okurken bizimle aynı heyecanı yaşayacağınıza inanıyoruz. Yargı hizmetlerinin adil, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi ve adaletin tam manasıyla tecelli edebilmesi için halen devam eden pek çok farklı alanda çalışmaları olduğunu belirten, önümüzdeki dönem-de de bu çalışmaların artarak devam edeceğini açıklayan Sayın Adalet Bakan Yardımcımız Cengiz ÖNER Bey’e bizlere yoğun programı arasında zaman ayırdığı için sonsuz teşekkür ediyoruz.

                - Sayın Bakan Yardımcımız, bizlere kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

                - 1974 yılında Demirci’de dünyaya geldim. Çocukluk ve gençlik yıllarımın önemli bir kısmını da ilçemizde geçirdim. Sırasıyla, Abdurrahman Şeref Bey İlkokulu’nu, Demirci İmam Hatip Ortaokulu’nu ve Lisesi’ni tamamladım. Daha sonra, üniversite için Ankara'ya geldim ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum.

                Üniversiteden sonra ilk olarak avukatlık stajımı, akabinde Hâkim ve Savcılık stajımı bitirdim. Ağrı Patnos Cumhuriyet Savcılığı'na kura çekerek ilk görevime başlamış oldum. Sırasıyla Kütahya Şaphane, Ankara Ayaş, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Beypazarı Cumhuriyet Başsavcılığı, Isparta gibi yurdumuzun farklı köşelerinde görev yaptıktan sonra, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve ardından Genel Müdür Yardımcılığı idari görevlerini ifa etmeye çalıştım.

                2017 - 2018 yılları arasında Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevimi yürü-türken, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımızın teveccühleriyle 21 Temmuz 2018 ta-rihinde Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanmış olduğum görevime halen devam etmekteyim.

                Evliyim ve üç çocuğum var.

                - İlk ve orta öğreniminizi Demirci’de tamamlamışsınız. İlkokul öğretmeniniz kimdi?

                - İlkokul öğretmenim, üzerimde hakikaten çok emeği olan Muazzez ÇETİN hanımefendi idi. Kişiliği ve yaşantısı ile pek çok konuda örnek olmuştur bana. Bizleri her zaman öğrenmeye ve araştırmaya teşvik ederdi. Belirgin müşfik karakteriyle de, hem benim, hem arkadaşlarımın ha-yatında unutulmaz izler bıraktı. Aradan uzun yıllar geçmesine rağmen, Muazzez öğretmenimin bana kazandırdığı tecrübelerden hâlâ çok sık istifade etmekteyim. Bu vesileyle kendisini bir kez daha saygıyla anıyor, ellerinden öpüyorum.

                - DEMİRCİ denildiğinde çocukluğunuza dair özlediğiniz neler bulunuyor?

                - Memleketinden uzakta yaşayan her yetişkin gibi, Demirci’nin sokaklarında yürümeyi, mahallede arkadaşlarımla oyunlar oynamayı özlü-yorum. Yaşamış olduğum çocukluğumun masumiyetini, saflığını, bugün sosyal hayatta bulmakta zorlanıyorum. İş hayatlarımızın yoğunluğu, yüklenmiş olduğumuz ağır sorumluluklar, çocukken sahip olduğum özgürlüğün ne denli kıymetli olduğunu hatırlatıyor sıklıkla.

                - Demirci’den yetişen Adalet Bakan Yardımcımız olarak çocukluk ya da gençlik yıllarınızda Bakan Yardımcısı olabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

                - Bakan Yardımcılığı gibi net bir hedefim olmamakla birlikte, ülkeme ve milletime büyük hiz-metler yapmak istiyordum çocukluğumdan beri. Bu hizmetleri yapabilmenin yolunun da, çalışmaktan ve başarabileceğime inanmaktan geçtiğini bilirdim. Nitekim bu gün devletim için bu görevde çalışmak nasip oldu ve aynı düşüncelerle çalışmaya da devam ediyorum.

                - 5 - 21 Temmuz 2018 tarihinde Bakan Yardımcısı olarak atandınız. Bu göreve getirildiğiniz gün neler yaşadınız?  Duygularınızı bizimle paylaşır mısınız? Bakan Yardımcılığı göreviniz süresince belirlediğiniz hedeflerinizi yerine getirebildiniz mi yoksa bu süreçte yapmak istedikleriniz halen mevcut mu?

                - Daha önce Cumhuriyet Savcısı olarak ülkemizin farklı yerlerinde görev yaptığım gibi, Adalet Bakan Yardımcısı olarak çalışırken de, bu tarz makamların son derece önemli ve mesuliyetlerinin ağır olduğunun bilinciyle hareket ediyorum. Vatandaşımıza hizmet edebilmenin vermiş olduğu huzurun tarifi gerçekten yok. Her gün, bir önceki güne göre, ‘Acaba ülkem ve milletim için daha fazla ne yapabilirim?’ düşüncesiyle çalışmaya gayret ediyorum.                

                Görev sürem boyunca, gerçekleştirmek istediğim hedeflerimin önemli bir kısmını yerine getirsem de, tabii ki halen mevcut hedeflerim var. Bu makamların gelip geçici yerler olduğunun bilinciyle, bu hedefleri ve yenilerini gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğim.

                - DEMİRCİ’ye dair en büyük hayaliniz nedir?

                - Meslek hayatım boyunca yurdumuzun farklı yerlerinde görev yaptığımı daha önceden belirtmiştim. Bu vesileyle farklı il ve ilçeleri yakından tanıma fırsatım oldu. İlçemizin ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmasını çok istiyorum. Demircili babalar, evlatlarını ‘ya okuyacaksın ya dokuyacaksın’ gibi veciz sözlerle büyütürler eski- den beri. Bu sebeple, ilçemize yönelik eğitim yatırımlarına elimden geldiğince destek vermeye çalışıyorum. İlçemizin diğer ilçelere nazaran oldukça iyi durumda olan eğitim başarısının çok daha ilerilere gitmesini istiyorum.

                - Demirci’de halen yapımı devam eden Ceza İnfaz Kurumu ne zaman hizmete girecek? Bu ceza infaz kurumunun tipi ne olacak? Açık kapalı? Kaç hükümlü kalacak? Kaç infaz koruma memuru görev alacak? Demirci’de ceza infaz kurumu hizmete girdiğinde Demirci ekonomisi bundan nasıl etkilenecek?

                - Konuyu bizzat yakından takip ediyorum. En kısa süre içerisinde, hem Ceza İnfaz Kurumu hem Adalet Sarayı ile ilgili çalışmaları nihayete erdirerek hizmete açmayı düşünüyoruz.

                Açık ceza infaz kurumu olacağını ve burada, üretime yönelik faaliyetlerin olacağını söyleyebilirim. 2020 yılında tamamlanmasını hedefle- diğimiz Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bu faaliyetlerin, ilçe ekonomisine de katkı sağlamasını bekliyorum.

                - Demirci’ye yapılması plânlanan Adalet Sarayı’nın 2020 programına alındığını paylaştınız. Adalet Sarayı nereye yapılacak?

                İlçemizin bir adliye binası ihtiyacının olduğunu biliyorum. Adalet Sarayı 2020 programına alındı ve Demirci eski Devlet Hastanesi’nin yerine yapılması plânlanmakta. Önümüzdeki yıl bu konuda da ciddi gelişmelerin olacağını söyleyebilirim.  

                - Demircili Bakan Yardımcısı olarak Demirci’nin dışarıya göç vermesini tersine çevrilmesi noktasında ne gibi çözümler üretebiliriz?

                - Demirci’deki gerek özel sektör gerek devlet kanalıyla yapılacak yatırımları artırarak yeni iş imkânları sağlamamız lazım. Sağlanacak bu iş imkânları, özellikle gençlerimizin yönünü tekrardan Demirci’ye çevirecektir. Bu konuda da kaymakamımız ve daire amirlerimiz ile irtibat halindeyiz ve elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

                - 10-15 Eylül 2019 tarihinde T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı beraberinizdeki heyet ile birlikte ziyaret ettiniz. Adalet Bakanlığı’nın çalışmaları üzerine bizimle neler paylaşırsınız?

                Bakanlığımız olarak, yargı hizmetlerinin adil, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi ve adaletin tam manasıyla tecelli edebilmesi için halen devam eden pek çok farklı alanda çalışmalarımız var. Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalar artarak devam edecek.

                Açıklanan Yargı Reformu Stratejisi’nde belirtilen hususları hayata geçirmek, ilk hedefle-rimiz arasında.

                Mahkemelerin yükünü ciddi oranda azaltan alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının kapsamını genişletmek, yargıda hedef süre uygu- lamasını tüm alanlarda hayata geçirmek, insan kaynaklarımızı güçlendirmek ve yargının fiziki ve teknik altyapısını daha da geliştirmek suretiyle, ecdadımızın kurduğu ve yüzyıllar boyu tüm dün-yaya örnek olduğu adalet sistemini, vatandaşımızın hizmetine sunabilmek için çalışmalarımıza tüm gayretimizle devam ediyoruz.  

                - Demirci’ye geldiğinizde yoğun bir programınız oluyor bu ziyaretlerde ilçemize olan sevginiz ve güçlü aile bağlarınız var  bunu hemşerilerinize hissettiriyorsunuz çok seviliyorsunuz bu duyguyu bizimle paylaşır mısınız?

                - İnsanın, doğduğu ve büyüdüğü toprakları ile arasında koparılması zor çok önemli bağlar vardır. Ailenizin ve dostlarınızın halen oralarda yaşıyor olması, hiç şüphesiz, bu bağları bir kat daha kuvvetlendirir. İşte Demirci’ye geldiğimde bana mutluluk veren de bu güçlü bağlardır. Yoğun iş temposuna sahip olduğum için memleketimi çok sık ziyaret edemiyorum. Ama fırsat buldukça Demirci’ye gelip hemşehrilerimle beraber vakit geçirmek, beni hem dinlendiriyor hem ayrı bir huzur veriyor bana.  

                - Yakın bir zamanda ilçemizde bulunan Atıf AKIN Kütüphanesini ve kurucusu 93 yaşındaki Muazzez AKIN’ı evinde ziyaret ettiniz o güne dair görüşlerinizi okuyucularımızla paylaşır mısınız ?

                - Ülkemizin yetiştirdiği önemli şahsiyetler bizler için her zaman değerli olmuştur. Hele de bu kişiler bizim illerimizden, ilçelerimizden çıkmışsa. Türk siyasi tarihinin önemli şahsiyetlerinden birisi olan Atıf Akın ve ziyaret ettiğim, kıymetli eşleri Muazzez Akın’ı da, Demircili olarak unutmam mümkün değil pek tabi. Üstelik kendileri, gelecek nesillere bırakabilecekleri belki de en güzel hedi-yeleri olan, açılışlarını yaptıkları bu kütüphane ile sadece benim değil tüm Demircililerin gönlünü kazanmış durumdadırlar. Muazzez hanıma yapmış olduğum ziyaret bu anlamda, benim için son derece güzel, tarifi imkansız bir an olarak kalmıştır.  

                - Halıkent Müstakil Bölge Gazetemiz ile ilgili görüşlerinizi de bizimle paylaşırsanız mutluluk duyacağız?

                - İlçemizin tanıtımına da katkı sağlayan bu tür yayıncılık faaliyetleri, her anlamda son derece önem arz etmekte. Ben şahsım ve Demircili hemşehrilerim adına, gazetede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bana bu röportajı gerçekleştirme fırsatını vererek, bir nevi hemşehrimle muhabbet etme imkanını sağladığınız için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

                Bu vesileyle, tüm hemşerilerime selamlarımı iletiyor, onları gönülden kucaklıyorum.

                - Bir de sormadan geçemeyeceğim, ilçemizin LGS başarısı çok yüksek ve her yıl en az 60 öğrencimiz eğitim almak için Fen Lisesine gidiyor. İlçemize Fen Lisesi kazandırılması için ne yapılabilir? Bu konuda bizlere bir yol gösterebilmeniz mümkün mü?

                Bu konuda, ilgili bakanlığımız olan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile görüşmekte fayda var. Elde edilen bu önemli başarı ve potansiyelin kendilerine hatırlatılması neticesinde olumlu sonuç alınacağını düşünüyorum. Tabi ki ben de bu konunun yakından takipçisi olacağım ve yapılabilecek çalışmaları gerekli yerlere bizzat ileteceğim.

                Ayrıca, ilçemizde yapımı devam eden İmam Hatip Lisesi’nin de eğitimde iddialı okullardan birisi olacağını tahmin ediyorum. Bu okulumuzun da bölgedeki eğitim başarısına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum.

                DEMİRCİMİZE son yıllarda kazandırılan yapılan ve yapılması plânlanan yatırımların mimarı olarak, sizin Adalet Bakanı Yardımcılığınız göreviniz süresinde memleketimize bıraktığınız eserleriniz için sonsuz teşekkür ediyoruz. Sizinle her zaman gurur duyuyoruz. Memleketinize sık geliyor büyük küçük herkesin yüreğine dokunuyor, gönlünü alıyor, dualarını alıyorsunuz. Fedakârlığınız, özveriniz ve mütevaziliğiniz ile DEMİR-CİMİZİN Ankara’daki umudu sesi oluyorsunuz. Belki de tatillerinizi memleketiniz de değil de istediğiniz ülkede geçirebilecek fırsatınız varken sizler hemşerilerinizle ailenizle olmayı tercih ediyorsunuz. Bu ilçemizin ve bizlerin en büyük şansı oluyor. Emeğiniz ve çalışmalarınız için minnet duyuyoruz. Halıkent Müstakil Bölge Gazetesi olarak Sizlere görevinizde başarılar diliyor; Saygılarımızı sunuyoruz.