Halıkent

Haldun CEZAYİRLİOĞLU


Eski Demirci Fotoğrafları ve Belgeleri

"...Hele o ilk fotoğraflar? Hele o ilk beğeniler! İlk yazılar, ilk yorumlar! Onların üzerinden de aylar geçmiş çoktan. Neredeyse ilk fotoğrafı, ilk paylaşımı, ilk yorumlarımızı bile unuttuk gitti. Hele o beğendiğimiz ilk kareyi de. İşte onların üzerinden kocaman aylar geçmiş..."


            Artık üç buçuk ayı tamamlayan bir serüvenin adıdır, Eski Demirci Fotoğrafları ve Belgeleri adlı Facebook Grubu. Kocaman aylar tükenmiş gitmiş, ilk başlandığı o günden, bugüne. O ilk heyecanlardan, o ilk tebessümlerden, o ilk paylaşımlardan, o ilk beğeni ve yorumlarından üzerinden kocaman aylar geçmiş artık. O,  Sn. Naci Akın’ın etiketlediği ve davet ettiği ilk 80 - 90 kişilik üyelerin üzerinden, binlerce kişi daha etiketlenmiş ve üye olunmuş durumda şimdilerde. Hatta hatta, ilk hedef konulan beş bin üyeyi  de tamamlamış bile!

            Hele o ilk fotoğraflar? Hele o ilk beğeniler! İlk yazılar, ilk yorumlar! Onların üzerinden de aylar geçmiş çoktan. Neredeyse ilk fotoğrafı, ilk paylaşımı, ilk yorumlarımızı bile unuttuk gitti. Hele o beğendiğimiz ilk kareyi de. İşte onların üzerinden kocaman aylar geçmiş.

            Paylaşım için gönderilmiş fotoğrafın onayı için 20 dakika kadar beklenilmiş, “ nerede bu moderatör, moderatör yok mu?” denilenin üzerinden de kocaman aylar geçmiş. Hemen yayımlansın denilen o fotoğrafın üzerinden aylar geçmiş.

            Renkli fotoğraf yayımlamama kararına rağmen, inatla renkli fotoğrafını yayımlatmaya çalışmanın, ısrar etmenin üzerinden kocaman aylar geçmiş.

            İnatla,  ticari reklam spotları gönderilmeye çalışılmanın, üzerinden aylar geçmiş.

            Israrla siyasi parti logo ve duyuruları paylaşmak istemenin üzerinden de aylar geçmiş.

            Bu üç buçuk ay da çok şey yaşandı perde arkasında. Sizlerin görmediğiniz, duymadığınız. Ama bu üç buçuk ay hepimize de çok şey öğretti doğrusu. O kadar çok şey öğretti ki!

            Önce Demirci’yi öğretti. Eşi-dostu öğretti. Saygıyı, hoşgörüyü öğretti. Eskiyi öğretti. En zor şeydir, eskiyi öğretmek, onu öğretti!

            Evet, bu grupta her şeyden önce eskiye, nostaljiye, tarihe, yaşanmışlıklara karşı bir özlemin ve isteğin, tutkunun olduğu defalarca teyid edilmiş ve kabul görmüştür. Bunu öğrendik önce.  İnsanlar eski fotoğraflarına sahip çıkmışlar,  paylaştıkları bu fotoğraflarla atalarını, bu hayattan göçmüş yakınlarını saygıyla, muhabbetle anmışlardır. 

            Unutulmaya yüz tutmuş simalara ve mekânlara sahip çıkarak, onları hatırlamışlar ve anmışlardır.

            Demircimizin eski evlerini, sokaklarını, bayramlarını, okullarını, yollarını, mesire yerlerini, bağlarını, dağlarını, köylerini, yapılarını, köprülerini, hastanelerini yeniden yaşamışlar, oralardaki hatıralarını paylaşmışlardır. Ya eski arkadaşlarını, eski asker arkadaşlarını paylaşanlar!

            İnsanlar kendisinde dahi olmayan fotoğraflarını, bu grupta paylaşıldığında görünce mutlu, mesut olmuşlardır. Şaşırmışlardır.

            Arkadaşlarını, köylüsünü, yakınlarını bulmuşlardır. Akrabasını bulanlar vardır.

            O kadar çok  değişik konu üzerinde, bilgi alışverişi sağlanmıştır ki, bu kısa sürede, her biri yeni uşaklar için unutulmaz bilgiler değerindedir.  Böylelikle yerel tarih araştırmacıları için çok sayıda konu başlığı canlandırılmıştır ki, ilgili kurum ve idareler için de özendirici olabilecek niteliktedirler. Kısacası, argo bir ifade ile söylendiği gibi, “geyik yapılmamış”, bilakis yerel tarih canlandırılmıştır. Tarih canlandırılmıştır. En azından canlandırılmaya çalışılmıştır. Yol açılmıştır.

            Diğer taraftan yukarıda ifade ettiğim üzere, çok defa çeşitli kişiler tarafından ticari amaçlı ve siyasi amaçlı reklam ve duyuru başvuruları olsa da, herhangi bir paylaşıma izin verilmemiştir. Verilmeyecektir de. Çünkü burası, doğrudan doğruya Demircililerindir. Demircinindir.

            Özellikle siyasi paylaşımlardan mümkün olabildiğince uzak durulmuş, bu tür paylaşımların yapılmamasına özen gösterilmiştir. Bu konuda yorumlarda da aynı özen gösterilmiş ve gösterilmeye de devam edilecektir.

            İşin özüne gelince, hepimizin elbette bir siyasi görüşü, bir siyasi duruşu vardır. Lakin, memleket işinde ve memleketçilikte siyaset olmaz, olmamalıdır. Bu grub da tam bir memleket işi, memleketçilik işidir. Kime zararı vardır, eski öğretmenlerimizi anmanın ve hatırlamanın, eski evleri, yolları özlemenin kime zararı vardır? Eski okullarımızı hatırlamanın kime zararı vardır? Eski insanlarımızı, eski törelerimizi hatırlamanın ve hatırlatmanın kime zararı vardır? Eski dükkanlarımızı, eski bayramlarımızı, eski eğlencelerimizi hatırlamanın, hatırlatmanın kime zararı vardır.

            Bilakis, öylesine yararlı ve iştah kabartıcıdır ki! Bu sayede öğrendiklerimi yazsam, inanın roman  bile olur!           

            Umuyorum, izlemesini istediğimiz insanlarımız, hemşehrilerimiz, idarecilerimiz, yöneticilerimiz, hocalarımız da izliyorlardır. Belki ufacık bir katkı sağlamış olabilir bu paylaşımlar, ya da paylaşacakları ile de kocaman bir katkı sağlarlar. Sağlıyorlardır. Dedik ya, bu iş memleket işi, memleketçilik işi. Demirci işi.

            Efendim, eski bayram tadında, bayramlar diliyorum.  Hem de öylesine ihtiyacımız var ki! İyi bayramlar...

 

TEBRİK

            Kuruluşumuzun üzerin-den 56, ilk mezunlarımızı verişimizin üzerinden 53 yıl geçen Demirci İlköğretmen Okulumuzun tüm mezunlarının,

            Eğitim ve öğrenimde emeği geçen sevgili öğretmenlerimizin,

            Her anımızda yanımızda olup, meslek sahibi olmamızda büyük katkısı ve desteği olan Demircililerin,

            KURBAN Bayramlarını kutluyor, bu süreç içinde yitirdiklerimizi saygıyla anıyoruz.

 

Demirci İlköğretmen Okulu Mezunları Derneği Yönetim Kurulu adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Haldun Cezayirlioğlu

v e  Y ö n e t i m  K u r u l u  Ü y e l e r i

YAZARLAR