Dr. Nurullah ABALI


Tanrı’nın Dili : DNA

"DNA’ mız bize ait tüm bilgilere sahiptir."


 

               Vücudumuzdaki her hücrede, 23 çift kromozom vardır. Kromozomların içinde ise 50-100 bin gen bulunur. Hücrelerin ihtiyacı olan maddelerin üretilmesi için gerekli bilgiler DNA’da saklıdır. DNA’da, bilgilerin saklandığı özel bölümlere gen denilir. DNA’mız bize ait tüm bilgilere sahiptir.

                Dr. Francis Collins, en önde gelen genetik uzmanlarından biri olarak gösterilir. Dr. Collins ve çalışma arkadaşı Craig Venter’in öncülüğündeki 2400 kişilik bir ekip 3 milyarlık bir dizilimden oluşan insanın genetik şifresini çözerek büyük bir başarıya imza attılar.

                Elde edilen bilimsel deliller ise tesadüfün asla DNA gibi karmaşık bir yapıyı oluşturamayacağını, DNA’nın bizlere çok yüksek bir akılı işaret ettiğini ortaya koydu. Bundan dolayıdır ki Dr. Francis Collins DNA ile ilgili yaptığı büyük buluşun ardından Tanrı’nın Dili isimli kitabını kaleme aldı.

                ABD’nin en önemli haber dergileri olarak gösterilen Time, Newsweek ve Wired, o haftaki sayılarında din konusuna ayırdılar. Tanrı’nın Dili adlı kitabıyla ilgili İngiliz The Times gazetesine konuşan 56 yaşındaki Collins, 30 yıl öncesine kadar ateist olduğunu ancak artık Allah’a inandığını söyleyerek, “Allah’ın var olduğuna dair akla uygun bir temel var ve bilimsel gelişmeler insanı Allah’a daha da yaklaştırıyor” dedi.

                Amerikalı bilim insanı, “Laboratuvarda çalışırken Allah’ı hissettim. Kesinlikle bizden daha büyük bir güç var ve ben ona inanıyorum. DNA’nın şifresini çözmek beni Allah’a biraz daha yakınlaştırdı.”

                İnsan genini çözmenin de kendisine Allah’ın eserini görme fırsatı verdiğini söyleyen Collins, “Önemli bir buluş yaptığınızda o bilimsel coşku anını yaşarsınız, çünkü onu araştırmış ve keşfetmişsinizdir. Keşfettiğim şey öyle bir şeydi ki, bu bilgiye daha önce hiçbir insan sahip olamamıştı. Fakat Allah onu her zaman biliyordu” dedi.

                Kaynaklar :

                “30 yıldır ateisttim artık Tanrı’ya inanıyorum,” Vatan Gzt., 09.04.2008.

                “Bilim, Tanrı’nın varlığını kanıtlayacak,” Habertürk Gzt, 07.11.2006.

                “DNA’nın şifresini çözen Francis Collins, Allah a iman etti,” Milli Gzt., 19.05.2009