İsmail AYBEY


Vali Deniz'in Fotoğraf Aşkı

Cennet vatanımızın her köşesi doğal güzelliklerle dolu.


       Biz fotoğraf severler için bu güzellikler zengin bir malzeme. Hele sonbahar mevsiminde doğa tam bir renk cümbüşü. Şair boşuna dememiş: Sonbahar bir sanattır, diğerleri mevsim. Sadede gelelim efendim.

        Geçtiğimiz haftalarda, Manisa Valiliğimiz tarafından Demirci ilçesine bir fotoğraf gezisi düzenlendi. Demirci ilçesinin tarihi ve doğa güzelliklerini fotoğraflamak, tanıtımı sağlamak için düzenlenen geziye Manisa basını yanı sıra Manisa Fotoğraf Derneği olarak biz de katıldık. Geziye Manisa Valisi Ahmet Deniz’in yanı sıra Demirci Kaymakamı Adem Kaya ve Belediye Başkanı Selami Selçuk da katıldı.

      İlk olarak Demirci’nin Yarbasan Mahallesi mevkiinde manzara çekimi yaptık. Gerçekten, çektiğimiz manzara fotoğraflarıyla Yedigöller’i aratmayan kareler yakaladık. Valimiz Ahmet Deniz’in, bir fotoğraf tutkunu olduğunu bu gezide yakinen öğrendim.

        Elinde bir fotoğraf makinesi, görmüş olduğu muhteşem manzaraları bir bir fotoğrafladı. Bir Valinin bir fotoğrafa bu denli ilgi duyması, bizi çok mutlu etti. Daha sonra Mahmutlar Mahallesini ziyaret ederek, Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerine ekmek gönderilen meşhur Mahmutlar ekmeğinin yapıldığı fırını fotoğrafladık. El emeği, alın teriyle yapılan ekmeklerin tadı bizi mest etti.

        Bir sonraki durağımız Demirci Akıncıları anıtı oldu. Burada vatan için mücadele veren kahramanları yad ettik. Emekli Tarih Öğretmeni Hüseyin Kıncı, Demirci Akıncıları ve Kaymakam İbrahim Ethem Akıncı’nın bölgede verdiği mücadeleleri anlattı.

       En son olarak Demirci - Simav karayolunda bulunan şelalede bol bol fotoğraf çektik. Kayalıkların arasından şırıl şırıl akan suyun sesi, sonbaharın tüm renklerinin olduğu doğa görülmeye değerdi. Hakikaten, Demirci’nin hiç görülmemiş belki gün yüzüne çıkmamış güzelliklerini görmüş olduk.

           Gezi boyunca Valimiz Ahmet Deniz ile fotoğraf ve Manisa’nın tanıtımı için neler yapılabilir konusunda sohbet etme imkanımız oldu. Bir fotoğraf aşığı olan Valimizin, “Hadi arkadaşlar, güneş kaçmadan birkaç fotoğraf daha çekelim” sözleri hala kulaklarımda.

            Demirci’den, bize ikram edilen közlenmiş kestane kokusuyla, ağzımızda ekşi mayalı ekmek tadıyla ve muhteşem sonbahar fotoğraflarının büyüsüyle ayrılmak zorunda kaldık. Öncelikle geziyi düzenleyen Manisa Valiliğine, bizleri ağırlayan Demirci Kaymakamlığına ve Belediye Başkanlığına, birlikte fotoğraf çektiğimiz Manisa Fotoğraf Derneğimiz üyelerine ve katkı sağlayan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Yazımı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Sonbahar” şiiriyle bitirmek istiyorum.

 

Durgun havuzları işlesin bırak

Yaprakların güneş ve ölüm rengi,

Sen kalbini dinle, ufkuna bak.

 

Düşünme mevsimi inleten rengi

Elemdir mest etsin ruhunu

Eser rüzgarların durgun ahengi.

 

Yan yana sessizce mevsimle keder

Hicrana aldanmış kalbimde gezin

Esen rüzgarlara sen kendini ver.